Historie klubu ve Skutči

 

Založení oddílu basketbalu při TJ Jiskra Skuteč úzce souvisela s dokončením výstavby tělocvičny v roce 1959. V této době působil na skutečské SVVŠ jako tělocvikář prof. E. Hecl, který společně za podpory místních nadšenců, mezi nimi i současný předseda klubu R. Sulzer a jeho kamarád J. Kučera, oddíl založil. Skutečský oddíl basketbalu zahájil svoji činnost v roce 1961.

V následujících letech byl basketbal aktivně podporován mezi mládeží, což vedlo ke vzniku prvních dorosteneckých a žákovských družstev ročníků 1948 resp. 1950.

 

Prvním úspěchem oddílu byla účast mladších dorostenců v kvalifikační skupině o přebor ČSSR v Třinci v roce 1965.

Z důvodu nedostatku hráčů došlo ke konci 60. let k pozastavení činnosti družstva mužů, ale již v následujícím roce 1969, díky příchodu Jana Šmahy ze základní vojenské služby , byl jejich tým opět obnoven.

 

Postupně do družstva mužů přicházely "silnější" padesáté ročníky a kádr družstva se stabilizoval. Zde na počátku 70. let vzniká základ party,,baskeťáků‘‘, která trvá až do dnešních dní.

 

V úspěšnosti se střídaly sezóny lepší i horší. Ačkoliv mužstvo mužů bylo pravidelným účastníkem krajských soutěží, větších úspěchů dosahovala mládežnická družstva v žákovských kategorií, která se se svou výkonností pohybovala na úrovni ligových oddílů Pardubic či Hradce Králové. Skutečský dorostenecký basketbal se již výrazně neprosazoval, což bylo a je typické pro menší města, kdy většina hráčů odcházejí do škol a později do zaměstnání mimo Skuteč.

 

Velkou změnou pro skutečský basketbal byla výstavba nové Městské sportovní haly, která byla otevřena v září 2010. V době výstavby, sezona 2009/2010, hrálo družstvo mužů svá utkání ve sportovní hale v Chrasti a družstva mládeže nebyla z důvodů časových i finančních ustanovena.

 

První sezona 2010/2011 v nové hale byla pro náš tým velice úspěšná, když zvítězil v krajském přeboru Pardubického kraje, ale bohužel v nadstavbové finálové části Východočeské oblasti / finále vítězů z krajů Pce a H.K. / prohrál dva rozhodující zápasy s Náchodem. Ve stejném roce s otevřením nové sportovní haly byl proveden nábor dětí pro mládežnická družstva. První tým byl přihlášen do soutěže U12 - starší minižáci v sezoně 2012/2013, kde skončili v oblastním přeboru na 9. místě z 15. účastníků. Již o rok později v sezoně 2013/2014 pod vedením trenéra R. Sulzera hrálo toto mužstvo oblastní přebor mladších žáků U14 a umístilo se na 7. místě z 14. účastníků z krajů Pce a HK. V současné době se již někteří hráči začlenili do týmu mužů, kde sehráli svá premiérová utkání v této věkové kategorii.

 

Další úspěch přišel pro mužstvo mužů SK Botas Skuteč v následujícím soutěžním ročníku 2012/2013, kdy se po základní části soutěže 13 družstev, probojovalo do závěrečného final four v Havlíčkově Brodě a odtud si odvezlo cenné vítězství. Další úspěšné sezony tohoto týmu pokračovali v soutěži oblastního přeboru – 2013/2014 - 3.místo , 2014/2015 - 2.místo, 2015/2016 -1.místo, 2016/2017 – 1.místo.

 

Na závěr nejde jinak, než poděkovat současnému předsedovi našeho klubu BK Skuteč R. Sulzerovi za dlouholetou práci pro klub a především díky jeho zásluze za pokračování tradice basketbalu ve Skutči.